Мирний протест
Мирний протест

Активісти ОУН відстоюють право на мирні протести

Закон №3587 “Про гарантії свободи мирних зібрань”, не вперше фігурує серед невідкладних законопроектів.

Цікаво, що саме він був одним із скандальних законів 16 січня, які значно обмежували право українців на протест. Тоді головними його тезами були обмеження по кількості людей, технічного обладнання та засобів, що ускладнюють ідентифікацію осіб. Зокрема, у десять разів зростає штраф (до 10 200 грн.) та запроваджується адміністративний арешт за порушення встановленого порядку організації або проведення мирних зібрань, а також створення умов для таких мирних зібрань.

Останні зміни до цього проекту були внесені 07.12.2015 року, але й вони мають купу підводного каміння. Наприклад:

  • Повідомлювати про мирні зібрання потрібно за 48 годин до їх проведення, в чітко установлені робочі дні. Для цього обов’язково потрібно отримати письмове підтвердження на руки, без цього зібрання може не одержати статус мирного.
  • Якщо не отриманий дозвіл на проведення мирних зібрань, то всі учасники зібрання на цілком юридичних підставах можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності.
  • Визначати статус мирного/немирного протесту можуть не тільки при наданні дозволу, але й на місці. На це список підстав теж досить великий.
  • Правоохоронні органи можуть користуватися методом силового розгону. Так, він теж узаконюється. 

Ми вважаємо важливим звернути увагу на ці пункти саме зараз, ще до того, як в черговий раз цей законопроект буде на розгляді у Верховній Раді.

Лише колективно ми маємо шанс відстояти своє право на мирні зібрання, яке такою ціною не дозволили відібрати у нас полеглі Герої Небесної Сотні.