140 років тому, на Житомирщині народився Іван Огієнко (Митрополит Іларіон)

14 січня 1882 року, у місті Брусилові народився богомолець за кращу долю українців Іван Огієнко (Митрополит Іларіон).

Діяльність цього чоловіка – золота сторінка в історії державотворення Вільної України. Українізував освіту і церкву. Професор Іван Огієнко був серед активних співзасновників першого національного вищого навчального закладу – Українського народного університету в Києві. Перший україномовний викладач Київського університету. Уклав перший український правопис для школярів.

Загалом його перу належить понад 300 творів. Митрополит Іларіон відкрив для нас історію подвижництва Української православної церкви та позначив її роль у розвитку українського народу. На посаді міністра освіти УНР Іван Огієнко насамперед звільняв чиновників, котрі були проти українізації навчального процесу. Ба більше: саме він організовував акт Злуки Західноукраїнської Народної Республіки та Української Народної Республіки.

Вважати 22 січня державним святом Соборності України – також його ідея. Він першим обґрунтував вживання прийменника «в» разом зі словом «Україна» замість «на»: «У 1917-1920 роках існувала Україна як незалежна держава… Мусимо прийняти тільки вираз “в Україні”, як кажемо: в Росії, в Італії, викинувши остаточно із нашого вжитку граматичну ознаку нашого колишнього поневолення – рабську форму “на Україні” ».

Багатьма талантами нагородив Господь українця Огієнка! Історик, поет, письменник, мовознавець, видавець, педагог, громадський, політичний та церковний діяч. І усі свої вміння, дари, сили він поклав на вівтар утвердження української ідентичності. Особливо в освіті та в церковно-духовній царині. Так і писав: «Я зробив усе, що міг…»Усе життя мріяв перекласти Святе Письмо українською мовою. І здійснив заповітне. Переклав Біблію так талановито, що Британське біблійне товариство визнало його переклад одним із найкращих у світовій історії.

Вважав, що кожен українець має позбутися почуття меншовартості, та робив для цього усе можливе й неможливе. І в умовах існування Московитської імперії, і в часи Української Народної Республіки, і згодом в еміграції. Серед його праць – «Десять мовних заповідей свідомого громадянина», які, власне, актуальні й досі. Іван Огієнко належав до того покоління українців, якому випало відстоювати незалежність України, на коротку мить здобути її, знову втратити, а відтак опинитися на чужині, щоб до кінця своїх днів безнастанно виборювати з проєкцією на майбутнє.

Огієнко прожив 90 років і знайшов свій останній прихисток у канадському місті Вінніпегу. І якщо настане час, коли на українську землю повертатимуться її Вірні Сини, котрим випало бути похованими на чужині, то серед них, безперечно, має бути й Іван Огієнко. Ось його слова: «Немає в людини нічого милішого над свою рідну землю. Де хто народився, де провів свої дитячі роки, до тієї землі прив’язується він усією душею на ціле життя. А хто, буває, відірветься від своєї рідної землі, той мріє завжди про неї, як про святість найбільшу. І багато людей, помираючи на чужбині, просять накласти їм у домовину бодай грудочку рідної землі…»

А про духовну висоту Митрополита Іларіона свідчать також його власні поетичні одкровення: «Людина це творець культури, Як Образ і Подоба Божа, – Проб’є хоча б всескельні мури, І в дусі зацвіте як рожа!!!» На сесії Житомирської обласної ради депутати проголосили 2022 рік роком Івана Огієнка.

Кость Зацарний