100 років від дня героїчної загибелі вояків Другого Зимового походу біля села Базар

У суботу та неділю 20–21 листопада всі свідомі українці вшановували пам’ять 359 учасників ІІ Зимового походу військ УНР, яких рівно 100 років тому розстріляли бандити большевика Котовського під містечком Базар на Житомирщині.

Як пише пані Лариса Ніцой – “Котовці запропонували УНРівцям перейти на бік більшовиків і вступити в лави червоної армії. Але УНРівці, всі як один, відмовилися від співпраці з московією, московцями і їхньою армією. Вони стояли під дулами кулеметів, але не сказали: «У нас не було іншого виходу, тому ми вступили в більшовицькі лави». Усі бійці Армії УНР відмовился від співпраці. Більше того, під час перемовин відмовилися перейти на мову ворога. Котовці розстріляли усіх 359 полонених УНРівців. УНРівці падали під кулями, вигукуючи «Слава Україні», або співаючи гімн «Ще не вмерла України ні слава, ні воля…»

Збереглася братська могила українських ГЕРОЇВ.” Починаючи від річки Калки, а потім Берестечко, Батурин, страта гайдамаків у Кодні, Крути, Базар, Холодний Яр, Кенгір, Норильськ, Іловайськ, Дебальцеве – ці трагічні сторінки не повинні лише ятрити душу і зароджувати у душі українця занепадницькі настрої чи зневіру у боротьбі. Всі ці події мають радше свідчити про правило, постулат, що українці воліють щедро класти свої життя на жертовник борні, аби в крові їх справжніх нащадків, в структурі ДНК, лилась свобода, аніж зберегти свої життя ціною рабства, поневолення.

Щоб у справжніх українців, (а не по паспорту), не було натяку на схильність до рабства. Найбільшим висновком для сьогоднішніх українців, та й заодно знаком вшанування їх недаремно пролитої крові має бути готовність діяти і продовжувати боротьбу аж до здобуття Української Самостійної Соборної Держави. Саме тому на вшанування воїнів, що поклали своє життя за Україну під Базаром щорічно приїздять українські патріоти. Цьогоріч у вшануванні взяли участь і активісти Київського підрозділу Добровольчого Руху ОУН, Чорні Запорожці, Легіон Свободи та ін., Молодіжний Націоналістичний Конгрес, Пласт, проводились мілітаристські змагання серед молоді.

Роман Панкевіч