Що означає для мене слово Соборність?

Микола Коханівський
Микола Коханівський

СОБОРНІСТЬ! Що це слово означає для мене? Поясню. Соборність – це коли у 2010 р. захищаєш храм УПЦ КП у Києві, поруч з тобою – побратим зі Львова, а ватани (тоді їх ще так не називали) волають до побратима: “ти чєво приєхал в мой Кієв бандера, валі в свой Львов”, а я їм відповідаю: “Я з Запоріжжя, зі мною будете говорити, му…ки”, й валю найближчого з ноги.

Соборність – це коли на Майдані 18 лютого під вечір наша сотня з втратами повернулась з Маріїнського парку до своїх наметів біля КМДА, дехто побитий, хтось підстрелений, а когось і немає, і починається паніка: “Сцена мовчить!!! Сцену захопив беркут! Що ж робити!? Спротив марний, тікати?!?!?” І тут львів’янин Скиба, до волі врівноважений козак, дає волю емоціям: “Яке “тікати”?! Ми – ОУН!!! Всім пошикуватись!!! Зараз підемо битися!” І всі раптом оговтались, пошикувалися, хтось знову перевдягся з цивільного у форму, бронік, каску. Всі, хто лишився, стають у стрій (включно зі мною і Сивим). Керує Скиба. Панотець родом з Криму молиться, благословляє всіх на бій за Україну й каже: “Боляче бачити, як наша Справа вмирає, але Господь наш Ісус Христос здатний воскресити нашу Справу, як і Лазаря колись воскресив”. І раптом стається диво: ми чуємо, як знову заговорила сцена, на надриві заволав Ніщук. Рівним строєм всі на піднесенні йдемо на Майдан, всі радіють, бо ж сцена ще наша, значить – не все ще втрачено!!! Керує західняк Скиба.

Січень 2015, їду на англійському військовому джипі часів другої світової (де його дістали волонтери, ніхто не знає) в ДАП, а саме на метеостанцію. По рації повідомили, що важко поранили мого заступника Сивого. За кермом – козак з Закарпаття. Їдемо й бачимо: і по метеостанції, і по терміналу валять по-дорослому. Приїхали, виносимо Сивого, він замотаний в якусь ковдру, такий якійсь відразу здався малим і легким, наче дитина, але при пам’яті, за звичкою щось жартує. Тягнемо його до машини: я з Запоріжжя, козак з Закарпаття, Донечаннин з Донецька, прикриває вогнем з АК козак з-під Полтави, сам Сивий – з Горлівки.

По різному склалися долі описаних мною українців.

Але ось це для мене і є Соборність, і саме так вона гартується!

Слава Нації!!!

Провідник ДР ОУН друг Буревій