Пікетування Генпрокуратури проти розгону мирних зібрань | Добровольчий Рух ОУН
17 Березня 2018

Пікетування Генпрокуратури проти розгону мирних зібрань

16 березня активісти Добровольчого Руху ОУН, Комітету Визволення Політв’язнів, Коаліції учасників Помаранчевої революції та інших громадських організацій провели пікетування Генеральної прокуратури України. Вимога учасників акції – притягти до відповідальності працівників Національної поліції, які чинили кримінальні правопорушення, протиправно розганяючи мирні зібрання громадян.

Зокрема, мова йшла про акції 21 листопада минулого року на річницю Революції Гідності, 29 листопада на річницю побиття студентів, 3 березня під час знесення наметового містечка біля Верховної Ради та в багатьох інших випадках. За фактом цих трьох випадків активісти подали Генпрокурору заяви про скоєні поліцією злочини.

Вимагаючи порушення кримінальних справ за фактом злочинних дій з перешкоджання діяльності громадських організацій та проведенню мирних зібрань, активісти водночас зайняли конструктивну позицію і підняли питання щодо упередження і запобігання подібним порушенням з боку правоохоронних органів. 

За час, що минув після Революції Гідності, значна кількість мирних зібрань поліцією протиправно припинялися – на думку активістів, більше, ніж за часів Януковича. Попри те, що завданням прокуратури є нагляд за дотриманням законності та захист прав і свобод громадян, ці факти практично залишаються поза її увагою. Не даючи їм належної оцінки і реагування, прокуратура водночас не намагається цьому запобігти. Оскільки Закон про свободу мирних зібрань досі не прийнятий і найближчим часом його скоріше за все не приймуть, учасники акції запропонували ініціювати створення міжвідомчої робочої групи за участі представників громадських організацій та МВС, Генеральної прокуратури, Кабінету міністрів, Адміністрації Президента і журналістів тощо. Результатом її роботи має стати узгодження порядку проведення мирних зібрань та створення інструкції для силовиків, яка унеможливить скоєння ними злочинів стосовно їх учасників.

З активістами спілкувалася начальник Відділу правового аналізу Управління правового забезпечення Тетяна Тоцька, котра після розмови повідомила, що Генпрокуратура чи то не може, чи не хоче здійснювати нагляд за дотриманням законності і захищати права громадян. Що ж до створення робочої групи, то вона не пристала на пропозицію поінформувати Генерального прокурора. Тож питання, чи є це офіційною позицією прокуратури, залишилося відкритим.

Тому активісти чекають, що Генеральний прокурор України пан Луценко наступного тижня все ж таки висловить офіційну позицію відомства з піднятих питань. В разі відсутності реакції з боку Генерального прокурора його офіційна позиція вважатиметься як відмова Генпрокуратури безпосередньо брати участь в захисті конституційних прав громадян та забезпеченні дотримання законності при проведенні мирних зібрань.

Прес-служба Добровольчого Руху ОУН